wtorek, 8 kwietnia 2014

Rodzina po przejściach

Nic nie zapowiadało aż takiej katastrofy.

Co prawda sobota zaczęła się od fajerwerków, ale sądziłam, że to tylko konsekwencje wyżłopania przez Wiktorię w piątkowy wieczór hektolitrów wody z emolientem. Tak też rzecz przedstawiałam starszej królowej. Że: kochanie, mama mówiła, nie pij wody z wanny, bo będzie boleć brzuszek. A starsza królowa, miotana torsjami, skwapliwie potwierdzała: Mama mumumu ne piij dudu, bo bebe bobo bubu, a Titi piij dudu dudu i bubu bobo. Zarządziłam jednoosobowy post i surowo nakazałam chodzenie w kapciach. (Bo cały piątek powtarzałam także: kochanie, załóż kapcie, bo dostaniesz kataru! i wystawnie sobie, że w sobotnie popołudnie Wikulisko zaczęło pociągać nosem).

Tak nam minął wieczór i poranek. Dzień pierwszy. A dnia drugiego, jakoś koło południa, poczułam mdłości. Ponieważ ani nie chleję wody z kąpieli, ani w ciąży nie jestem, wybitnie mi się te mdłości nie spodobały. Bo po pierwsze - psuły mi autorytet! To ja tu zasuwam córce teorie o szkodliwości wody w wannie, a następnego dnia sama padam ofiarą niewiadomoczego?! Zaś po drugie - jakże chorować przy dzieciach?

Po południu było już bardzo źle. Rzeczywistość mi się rwała, w głowie huczało, w brzuchu jeździło. Dzieci, wyczuwając, że mój koniec jest bliski, postanowiły spędzić nasze ostatnie wspólne chwile jak najbliżej mnie. Wiktoria co i rusz wchodziła mi na głowę (tę huczącą), Elunia co i rusz skakała mi po brzuchu (tym jeżdżącym), wołając Pa pa pa! (co miało oznaczać Patataj, a nie "papa" na Ostatnie Pożegnanie). O dwudziestej pierwszej urwał mi się film. Co jakiś czas przebijały mi się do świadomości jakieś dzikie pieśni, coś, że będzie, będzie zabawa, będzie się działo i znów nocy będzie mało, ale nie byłam do końca pewna, czy to sąsiad robi imprezę, czy może mam zwarcia na zwojach mózgowych.

Ocknęłam się tuż po północy. W samą porę, bo niedługo później przyszła kryska na Matyska... znaczy na Elutka i ukochanego chłopa. A w zasadzie kryski przychodziły na nich regularnie co pół godziny do piątej rano. Królowa Elżbieta przyjęła swe żołądkowe perturbacje z iście stoickim spokojem. Pozwalała się trzymać, czyścić, zmieniać gronostaje i piernaty, a po wszystkim znów zasypiała. I tak przez pół nocy. Za to królowa Wiktoria wykorzystywała każde zamieszanie, by domagać się: 1) wody, 2) Tupcia Chrupcia, 3) spania w łóżku rodziców. Zawsze w tej kolejności. Zawsze w szlochu i spazmie, i z Rejtanem. Tak minął wieczór i noc, dzień drugi.

Dzień trzeci panny zaczęły o ósmej rano. Żebyście mogli w pełni pojąć grozę sytuacji, muszę przyznać się do czegoś... niebywałego... Tak więc, khy, khy.. A, raz kozie śmierć. Może mnie nie ukamienujecie. Przeważnie wstajemy o dziesiątej. Pobudkę o ósmej, po dniu spędzonym nad muszlą niezupełnie morską i nocy przemielonej przez maszynkę mogę śmiało wliczyć w poczet wyrafinowanych mąk piekielnych. Że ja ten dzień przeżyłam, zakrawa na cud. Obijaliśmy się z ukochanym chłopem od ścian, smętnie pochlipywaliśmy kleik i snuliśmy się po domu jak cienie dni minionych. W tym czasie królowe tańczyły kankana, wdrapywały się na parapety, wchodziły na stoły, skakały po kanapie, jeździły na rowerze, bawiły się w berka i ćwiczyły fikołki na dywanie. Jeśli wcześniej wątpiłam jeszcze, że dzieci są wampirami energetycznymi, teraz mam na to niezbity dowód...A żeby nie było, że tylko narzekam. Dzięki tym dwóm dniom agonii udało mi się zdobyć odpowiedź na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: "Jak zrzucić zbędne kilogramy po ciąży?" A najlepiej - jak to zrobić bez uciążliwych ćwiczeń? Bez długotrwałych diet? Szybko i żeby efekt był natychmiastowy?
Odpowiedź jest prosta: Rotawirus.

8 komentarzy:

 1. Always look on the bright side of life:)
  To sie nazywa hardcore. Szybkiego powrotu do pełni sił;)
  Pozdrawiam
  Papola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, dzięki! Dziś już lepiej. Rota precz przegnany, zostało tylko zwyczajne, chroniczne zmęczenie, zwyczajne marudzenie ząbkującej Eluni, i zwyczajny katar u Wikula ;)

   Usuń
 2. Blog mi chyba też dostał jakiegoś rotawirusa (albo, co bardziej prawdopodobne, ja w agonii poklikałam w jakieś tajne przyciski), bo zaczął mi moderować komentarze! No coś takiego! To ja przez czterech dni trwałam w przekonaniu, że oto umieram, wzorem wielkich wieszczów, w całkowitym zapomnieniu świata, w opuszczeniu i tęsknocie ("Syn minie pismo, lecz ty wspomnisz wnuku!" czy jakoś tak...), a tu JESTEŚCIE! :)))

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz małe feniksiątka, które szybko otrzepują piórka z popiołu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się, czyżby to było to zbawienne działanie szczepionki na rota? Jeśli tak, warto było sprzedać swoją nerkę, by zaszczepić dzieci :)

   Usuń
  2. Trudno wyczuć. Może to też być wrodzona wola życia. U niektórych osobników osiąga ona niebotyczne rozmiary :). Ale może i szczepionka... Kto je tam wie ;)

   Usuń
 4. Ja na pewno nie ukamienuję za spanie do 10 :) bo sama często mam wrażenie, że mnie ludzie chcą zabić wzrokiem jak mówię, że wstałam o 10 czy 11 ;) że jakto tak młoda matka (w sensie młoda stażem rodzicielskim bo nie wiekiem - 30 na karku), a no tak to jak ma się fajnego męża co to od 8 urzęduje z berbeciem i żonie pozwala spać tyle ile potrzebuje - ze mnie typ sowy - nieważne o której pójdę spać 7 rano to środek nocy. Są też tego minusy - mąż pracuje popołudniami i wieczorami, często wraca późno w nocy więc od urodzenia kąpiel i układanie młodego do snu to moja działka :) żeby nie było, że mam aż za dobrze ;)

  Szybkiego powrotu do pełni sił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sowa pozdrawia sowę, hu-hu! :)
   Ja już przekonałam królowe do tego, że przed ósmą rano świat nie istnieje, a i o dziewiątej dzieje się niewiele. Wszystkie śpimy. Co prawda Elula czasem stara się przeforsować jakieś szalone pomysły pod hasłem "Wstańmy rano!", ale mam nadzieje, że niedługo z tego wyrośnie. Wiki zazwyczaj budzi się koło 9.30 i wyleguje się w łóżku, niechętna do wyściubiania nosa spod kołdry.
   A ostatnio wymyśliłyśmy nowy patent. Gdy dziewczyny się budzą, Wiki prosi, bym przeniosła Elę do jej łóżka. Panny tulą się, gilgoczą, karmią lalki i czytają książki, a ja mam czas na małą dosypkę. Och, trwaj, chwilo, jesteś piękna!

   Usuń

Ponoć milczenie jest złotem... ale w naszym królestwie preferujemy srebro. I gadulstwo :-)